Znanost
7080 prikaza

Sedam iznenađujućih uzroka nesanice

Nesanica
Thinkstock
Većina nas povremeno zbog stresa doživi besanu noć, no postoje brojni drugi razlozi zbog kojih noći možete provoditi vrteći se po krevetu.

Nakon jedne neprospavane noći, pogotovo ste prilično daleko odmakli od adolescencije, osjećat ćete se iscrpljeno i dekoncentrirano i vjerojatno ćete jedva dočekati odlazak na počinak. 

Kronična nesanica definira se pak kao isprekidan san tijekom tri ili više noći tjedno u razdoblju od najmanje tri mjeseca. To stanje je povezano s brojnim zdravstvenim tegobama poput anksioznih poremećaja, depresije, reumatoidnog artritisa, glavobolja, srčanog udara i osteoporoze, pokazalo je jedno istraživanje iz 2013. godine.

I dok postoje različiti oblici liječenja, koji su često i uspješni, dobro je znati da bi za početak trebali pronaći razloge insomnije, jer je vrlo često potrebno mijenjati stil života koji je glavni krivac za ovaj problem.

Donosimo vam sedam najčešćih uzročnika nesanice, o kojima možda, ako se uopće borite s ovom boljkom, niste razmišljali:

Kronična bol

Bilo koje stanje koje uzrokuje neugodu može loše utjecati na vaš san. Artritis, bolovi u donjem dijelu leđa, refluks i različita druga bolna stanja mogu vas držati budnima cijelu noć, piše The Huffington Post. 

Istraživanje o spavanju u Americi, koje je ove godine provela nacionalna fundacija za spavanje, pokazalo je da svega 36 posto osoba koje muči neki oblik konstantnih bolova spava dobro ili jako dobro, što tvrdi i 65 osoba koje ne trpe nikakve bolove.

Spavanje s tabletama | Author: Thinkstock Thinkstock

Određeni lijekovi

Različiti lijekovi, bili oni za prehladu, visoki krvni tlak, depresiju ili astmu, mogu uzrokovati nesanicu. Čak i ako ne pijete kavu tijekom poslijepodnevnih sati, vjerojatno ne znate da mnogi lijekovi koji se mogu nabaviti bez recepta sadrže kofein ili druge stimulanse, tvrde liječnici s Mayo klinike. 

Klinička anksiznost ili depresija

Ako konstantno imate problema sa spavanjem, moguće je da imate ozbiljnih, ako ne i dijagnosticiranih, psihičkih tegoba. Da bi stvari bile još gore, kod anksioznih poremećaja, što ćete više brinuti o spavanju, sve ćete teže zaspati.

Čak 80 posto osoba koje boluju od depresije ne mogu zaspati ili se lako bude. S druge strane, ima i osoba s istom dijagnozom koje spavaju previše.

Vaše navike za stolom

Unatoč vašim najboljim navikama, možda i nesvjesno sabotirate svoj san onime što jedete i pijete prije odlaska u krevet. Stručnjaci savjetuju izbacivanje kofeina barem šest sati prije dolaska u krevet, no zapamtite da se on krije i na nekim neočekivanim mjestima poput čokolade.

Iako mislite da bi vam alkohol prvotno mogao pomoći da zaspete, znajte da bi se zahvaljujući njemu mogli probuditi usred noći. A veliki obrok, premda će vas učiniti tromima, mogao bi uzrokovati žgaravicu koja će vas držati u neugodnom budnom stanju.

Neurološke bolesti

Osobe s neurološkim tegobama, poput Alzheimera, Parkinsonove bolesti ili koje su doživjele moždani udar, često imaju problema sa spavanjem. Moguće je da se to događa zbog promjena u dijelovima mozga i kemikalija koje utječu na san, ili pak zbog lijekova koje osoba uzima kako bi kontrolirala druge simptome.

Prehlada | Author: Thinkstock Thinkstock

Alergije

Suhe oči i začepljeni nos lako vas mogu držati u budnom stanju. Oko 59 osoba kod kojih alergije uzrokuju tegobe u respiratornom sustavu tvrdi da imaju problema sa spavanjem zbog svojih simptoma. 

Alergičari si mogu eventualno pomoći tako da se pridržavaju dobre spavalačke higijene (mračna, hladna, tiha spavaća soba u kojoj nema nikakvih elektroničkih uređaja) i da smanje ono što može potaknuti simptome (točnije, da se tuširaju prije spavanja i da redovito mijenjaju posteljinu).

Neki drugi poremećaj spavanja

Sindrom nemirnih nogu uzrokuje trzanje i grčeve u nogama koji mogu biti toliko neugodni da ne možete zaspati. 

Procjenjuje se da pet do 10 posto ljudi boluje od ovog stanja, koje je moguće liječiti tako da nestane potreba za micanjem nogu; premda mnogi oboljeli napominju da su se i nakon toga nastavili boriti s nesanicom. Istraživanje iz 2013. godine otkrilo je pak da bi to moglo biti zbog abnormalno visokih razina neurotransmitera glutamata koji se povezuju s ovim sindromom.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • nelson 22:19 21.Srpanj 2018.

    treba ići na počinak uvijek u isto vrijeme