Top News
2536 prikaza

Četnici, partizani i Amerikanci: Ratni cirkus u tri čina

Naslovnica Newsweeka iz 1943. s četnicima
screenshot/youtube
Američki Newsweek pokušao je 1943. godine čitateljima objasniti odnose na Balkanu u Drugom svjetskom ratu

Na naslovnici američkog magazina Newsweek 8. studenog 1943. godine osvanuli su naslov i fotografija “Jugoslavenski četnici”. Newsweek je tekst s naslovom “Krvavi Balkan” posvetio četnicima i partizanima u kojem je napisano kako se četnici i partizani bore protiv nacista, ali i jedni protiv drugih.

Američki je novinar četnike opisao kao neobično odjevene ljude s odorama nimalo nalik vojničkima. Newsweek je rat u Jugoslaviji opisao kao “nemilosrdni ratni cirkus u tri čina” u kojem i Titovi partizani i četnici Draže Mihailovića nižu uspjehe koji su, ako ništa drugo, donijeli pozitivnu propagandu objema stranama. Partizani su prekinuli prugu Beograd-Zagreb na 130 mjesta, što je “zadovoljavajući broj”, a četnici su zauzeli crnogorsku luku Kotor, koja je važna za saveznike “ukoliko Mihailovićevi ljudi uspiju zadržati”, napisao je Newsweek.

Naslovnica Newsweeka iz 1943. s četnicima | Author: screenshot/youtube screenshot/youtube

Ne sluteći, naravno, tko će u tom “cirkusu” pobijediti, i to na kakav način, Newsweek krajem 1943. piše da su SAD generalno naklonjene Mihailovićevoj politici. 

Tito služi ruskoj strategiji bez obzira na cijenu. Mihailović služi onome što smatra srpskim interesima, ubijajući vrijeme i čekajući najbolju priliku za udarac. Još jedan faktor koji u Washingtonu nisu mogli predvidjeti je činjenica da kada su Nijemci krenuli u invaziju na Jugoslaviju, Mihailovićevi Srbi su se u toj beznadnoj situaciji digli i borili, dok su se partizani, od kojih su mnogi Hrvati, tek kasnije organizirali”, naveo je novinar Newsweeka.

List piše i da su te godine obje strane prvi put otvoreno priznale da se bore jedna protiv druge. Dvije jugoslavenske frakcije razmijenile su teške riječi i nekoliko žestokih akcija. Partizani su zarobili dvojicu četničkih vojvoda, osudili trojicu niže rangiranih četnika na doživotnu kaznu zatvora i strijeljali još 17 njih nakon navodno “službenog suđenja”.

Kako ne bi svoje čitatelje mučili s raznim detaljima, Newsweek navodi kako su razlike između četnika i partizana etničke, vjerske, ideološke, odnosno ukratko - “beskrajno komplicirane”. Ovaj sukob donekle ide na ruku Nijemcima, ali je “pretjerano pridavati mu neki veći značaj, jer teško da bi mogao omesti eventualne vojne akcije na Balkanu”.

Na osnovu informacija koje su procurile iz malo pouzdanijih izvora iz Jugoslavije, Newsweek je dobio ovakvu sliku o relativnom položaju partizana i četnika u tom trenutku: Mihailovićeve snage na terenu imaju 20.000 ljudi, a Titove između 85.000 i 100.000. Operacije svake grupe su otprilike u skladu sa brojem vojnika. I jedni i drugi pretrpjeli su velike gubitke prošlog proljeća u napadima Sila osovine. Partizani su satjerani do ruba četničkog teritorija, dok su četnici satjerani gotovo do albanske granice. Mussolinijev pad ubrzao je Titov oporavak, a Badogliova (Pietro Badoglio, op. a.) predaja omogućila je partizanima da dođu do značajnijih talijanskih zaliha i “čak nekoliko talijanskih vojnika”.

Newsweek podsjeća i da je mladi kralj Petar II Karađorđević izdao naredbu Mihailoviću “da se više angažira protiv Nijemaca“, nakon što je shvatio da Tito počinje voditi u trci za podršku britansko-američkog javnog mnijenja. Ali kraljeva naredba ostavila je četnicima slobodu da sami odaberu strategiju. U osnovi se činilo kako se ta strategija sastoji, piše Newsweek, “u vođenju dobrog propagandnog rata tako što se zadaju brzi napadi sa postojećim snagama, dok oko 180.000 četničkih rezervista ostaje demobilizirano sve dok saveznici ne budu spremni da ih opreme”.

Kako se završilo savezničko “opremanje četnika”, danas je dobro poznato.

Inače, ovaj se broj Newsweeka na eBayu, u navodno jako dobrom stanju može kupiti za 200 dolara.

(Tekst je izvorno objavljen na portalu newsweek.rs, autorice Ljilje Jorgovanović)

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.