Life
1411 prikaza

Umro je Mirko Šamija

Mirko Šamija
Privatna arhiva
VIšestruko odlikovani zdravstveni djelatnik ostavio je ogroman trag u Hrvatskoj

Jutros je u 74. godini nakon duge i teške bolesti preminuo prof. dr. sc. Mirko Šamija, doajen hrvatske onkologije, jedan od najuspješnijih hrvatskih liječnika, specijalist radioterapije i onkologije, redovni profesor u mirovini.

Prof. dr. sc. Mirko Šamija uvelike je zaslužan za značajne promjene i pomake u području onkološke edukacije, primarne prevencije i ranog otkrivanja raka, razvoj i uvođenje novih tehnika u radioterapijskoj onkologiji i povezivanje hrvatske sa svjetskom onkologijom. 
Objavio je preko 300 stručno-znanstvenih radova, uredio 30 zbornika radova i 22 knjige među kojima je jedna dobitnik nagrade J.J.Strossmayer za medicinsku znanost, a dvije su prvi hrvatski udžbenici za poslijediplomsku i dodiplomsku nastavu iz kliničke onkologije. Pripremio je  30-ak međunarodnih, regionalnih i domaćih  kongresa i simpozija i jednako toliko knjiga sažetaka.
Bio je stručni i znanstveni mentor većini danas vodećih kliničkih onkologa, među kojima su trojica sveučilišnih profesora i dva docenta. U Hrvatskoj je uveo 3-dimenzionalnu-konformalnu radioterapiju koja omogućava primjenu većih doza zračenja na tumor uz veću zaštitu zdravog tkiva. 

Autor je dokumentarno-edukativnog filma o borbi protiv pušenja, koji je pod naslovom „Rakova obratnica" ostvario u režiji rano preminulog Nikole Ivande.  Edukativna poruka filma visoko je ocijenjena na dva svjetska onkološka kongresa. Nakon što je 2000. godine osnovao Hrvatsko onkološko društvo Hrvatskog liječničkog zbora i bio osam godina njegovim predsjednikom, uz brojne stručno-znanstvene aktivnosti i osnivanje 20-ak sekcija unutar Društva, glavna mu je aktivnost bila izrada prijedloga prevencije i ranog otkrivanja raka u Hrvatskoj koji je temelj Nacionalnih programa ranog otkrivanja raka dojke,debelog crijeva i vrata maternice koje provodi Ministarstvo zdravlja RH. Uspostavio je odličnu suradnju s desetak onkoloških svjetskih centara, a posebno s Nacionalnim institutom za rak Sjedinjenih Američkih Država s kojim su započele pripreme za osnivanje Hrvatskog virtualnog instituta za rak. Osnovao je Digitalnu onkološku akademiju.

Svi koji su surađivali i susretali se s profesorom Šamijom, pamtit će ga po neizmjernoj energiji, entuzijazmu i toplini koje je uvijek širio oko sebe.

Odlaskom u mirovinu prije šest godina osnovao je Zakladu onkologija i tada pokreće brojne aktivnosti među kojima se posebno ističu tečajevi na temu „Onkološka edukacija liječnika i medicinskih sestara obiteljske medicine". Dosad ih je u Hrvatskoj održano pet, i prvi smo u Europi, na inicijativu prof. Šamije, šire obuhvatili taj vrlo važan segment u liječenju onkoloških bolesnika.  U suradnji s Hrvatskim društvom za farmakoekonomiku i ekonomiku zdravstva, po prvi put u Hrvatskoj održao je četiri kampanje na temu „Bolesnik treba znati, htjeti, tražiti i sudjelovati " sa ciljem proaktivnog uključivanja bolesnika, obitelji i udruga u njihovo liječenje. Valja istaknuti i dva znanstvena projekta: „Preventivna onkološka dijagnostika - PrOnDi" i „Proteomska analiza tkiva u bolesnika s karcinomom prostate„ na kojima je radio u suradnji s tvrtkom Ericsson Nikola Tesla i Institutom Ruđer Bošković.

Nagrade i priznanja: 
1. Nagrada Josip Juraj Strossmayer za znanstveno djelo «Radioterapija»
2. Nagrada Hrvatskog liječničkog zbora za razvoj znanstvene i medicinske misli i znanosti 'Ladislav Rakovac' te priznanja začasnog člana HLZ
3. Četiri visoka državna odličja:
a. Spomenica domovinske zahvalnosti
b. Red Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske
c. Red kneza Domagoja s ogrlicom
d. Orden Ruđera Boškovića
4. 2016. godine dodijeljena mu je Nagrada Grada Zagreba za iznimne zasluge u razvoju i međunarodnom povezivanju hrvatske onkologije.


Članstva u stručnim organizacijama: 
a.a) domaćim
1. Hrvatski liječnički zbor, član
2. Hrvatsko onkološko društvo HLZ, počasni predsjednik
3. Hrvatsko društvo za hospicij i palijativnu skrb HLZ, član
4. Hrvatsko društvo za liječenje boli HLZ, član Upravnog odbora
5. Odbor za genomiku i proteomiku u onkologiji Razreda za medicinske znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, redoviti član

a.b) stranim
1. ESTRO – Europskog društvo za radioterapiju, član
2. EACR – Europsko društvo za istraživanje raka, član
3. ASCO – Američko onkološko društvo, član
4. ASTRO – Američko društvo za radioterapijsku onkologiju, član
5. Fletcher's Society, član


Uz organizaciju brojnih stručnih i znanstvenih simpozija i sastanaka s međunarodnim sudjelovanjem 
-    od 1996. organizira međunarodni onkološki kongres kojega je ujedno i suosnivač, a koji se pod naslovom Central European Oncology Congress – CEOC od 1996. redovito održava u Opatiji (2013. održan deveti).
-    od 2001. kao predsjednik Hrvatskog onkološkog društva HLZ pokreće i osniva Hrvatski onkološki kongres s međunarodnim sudjelovanjem na kojem, uz organizacijsku potporu HOD HLZ,  od 2001. svake druge godine okuplja hrvatske onkologe.
-    2008. pokreće hrvatski kongres s međunarodnim sudjelovanjem na temu POTPORNO I PALIJATIVNO LIJEČENJE ONKOLOŠKIH BOLESNIKA koji se četiri godine zaredom održavao na Brijunima.
-    2012. pripremio i u organizaciji  Zaklade onkologija - Hrvatska uspješno ostvario I. regionalni kongres SUPORTIVNA TERAPIJA ONKOLOŠKIH BOLESNIKA održan u Sarajevu, BiH 2012.
-    2013. u organizaciji Zaklade onkologija - Hrvatska i National Cancer Institute, SAD pripremio 1. regionalni kongres EDUKACIJA I ZNANOST U ONKOLOGIJI koji je održan u Zagrebu 2013. 
-    2014. - u organizaciji  Zaklade onkologija - Hrvatska i Kliničkim centrom Crne Gore priprema II. regionalni kongres SUPORTIVNA TERAPIJA ONKOLOŠKIH BOLESNIKA koji će se održati u Budvi, Crna Gora 2014.


Znanstvena i stručna djelatnost
Objavio sveukupno više od 300 radova među kojima 61 znanstvenih od kojih je 29  indeksirano u CC; urednik je 24 objavljene knjige među kojima su šest udžbenika za dodiplomsku i jedan za poslijediplomsku nastavu, 2 monografije i jedne skripte.

Znanstveno istraživački projekti

Do godine 1997. sudjelovao kao suradnik u četiri znanstvena projekta, a od 1997. godine bio je voditelj i suradnik na sljedećim projektima koje je odobrilo Ministarstvo znanosti i tehnologije Republike Hrvatske: 
1.     „Ustanovljavanje mikrometastaza melanoma u cirkulaciji”, voditelj prof. dr. sc. Mirko Šamija (od 1997. do 2001.)
2.    „Ekspresija gena za citokine u bolesnika tijekom zračenja”, voditelj prof. dr. sc. Antonio Juretić (od 1997. do 2001.)
3.    „Imunohistokemijska izražajnost kancer / testis tumorskih antigena u raku pluća”, voditelj prof. dr.sc. Mirko Šamija (od 2002. do 2006.)
4.    „Utjecaj kemo i radioterapije na limfocite u operiranih bolesnika s rakom rektuma” , voditelj prof. dr. sc. Antonio Juretić (od 2002. do 2006.)
5.    „Proteomska analiza tkiva u bolesnika s karcinomom prostate“ – u tijeku.  Prvi voditelj prof. dr. sc. Mirko Šamija (od 2008. do 2009.), sadašnji voditelj dr. sc. Mario Cindrić (od 2009. do danas)

Godine 2010. s 15 suradnika pokreće projekt pod naslovom Preventivna onkološka dijagnostika – PrOnDi koji je u tijeku.

Ostala stručna djelatnost

•    Od 1994. mentor je petorici specijalizanata radioterapije i onkologije.
•    Od 1995. član je Komisije za polaganje specijalističkih ispita iz radioterapije i onkologije.
•    1997. izdao monografiju povodom dvadeset i pete godišnjice Službe za radioterapijsku onkologiju Klinike za tumore u Zagrebu. (Šamija M: Dvedeset i pet godina 1972. - 1997. Službe za radioterapijsku onkologiju u Klinici za tumore u Zagrebu.Globus, Zagreb, 1997.)
•    1998. Voditelj je Simpozija Kako spriječiti, prepoznati i liječiti rak u organizaciji Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. 


Nastavna djelatnost

A. Sudjelovanje u nastavi

a) Dodiplomska nastava
•    Tijekom 1992./93., 1993./94. i 1994./95. bio je nositelj kolegija Prva pomoć u Biološkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
•    Tijekom akademske godine 1993/94., 1994./95. sudjelovao je u izvršenju nastave iz kolegija Virologija i Onkologija na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
•    Glavni je urednik udžbenika „Klinička onkologija“ koji se nastavu za studente medicine uvodi 2006. 
•    Od 2008. na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu uvodi i održava nastavu iz kolegija Klinička onkologija.
•    U školskoj godini 2008./2009. u suradnji s Hrvojem Kaučićem pripremio skriptu, a 2012. godine knjigu „Klinička onkologija“ koju je Stručno vijeće Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu, na prijedlog Povjerenstva za izdavačku djelatnost, prihvatilo i koristi se kao udžbenik i priručnik u nastavi Veleučilišta.


b) Poslijediplomska nastava
•    od 1980. povremeno predaje kod nositelja pok. prof. dr. Željka Maričića, prof. dr. I. Voskresenskog, doc. dr. Ive Kraljića, prof. dr. Nede Stigelmayer, prof. dr. Branke Vizner, prof. dr. Višnje Majerić-Kogler i prof. dr. Antona Rotha na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
•    1993. voditelj je tečaja trajne izobrazbe liječnika pod naslovom “Uloga zračenja u liječenju raka: gdje, kada i kako?" koji je na Znanstveno-nastavnom vijeću Medicinskog fakulteta u Zagrebu prihvaćen kao tečaj poslijediplomske nastave prve kategorije
•    Glavni je urednik udžbenika „Onkologija“ koji se postdiplomsku nastavu za studente medicine uvodi 2000. 
•    Godine 2011. uvodi onkološku edukaciju za liječnike obiteljske medicine koja se provodi u suradnji Zaklade onkologija – Hrvatska i Medicinskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strosmayer u Osijeku  
•    od 2012. provodi onkološku edukaciju za liječnike obiteljske medicine u suradnji Zaklade onkologija – Hrvatska i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci  


Ostala nastavna djelatnost

Uveo je program upoznavanja radioterapijske onkologije za liječnike na stažu.
Edukacijska predavanja za liječnike na specijalizaciji radioterapije i onkologije te liječnike drugih struka.
Uveo je onkološku edukaciju za liječnike obiteljske medicine i medicinske sestre koja se provodi u suradnji Zaklade onkologija – Hrvatska i Medicinskih fakulteta Sveučilišta u Osijeku i Rijeci.  
 

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.