Life
82784 prikaza

Otkrivamo: Luksuzni životi narkobossova Balkana

Kriminalna skupina
Thinkstock
Kako bi zameli trag novca, mafijaši su se nerijetko koristili i imenima rođaka

Zloglasnom narkodileru, srpskom “bogu i batini”, kako ga je nazvao tamošnji premijer, Dragoslavu Kosmajcu (61) 2014. godine u vilu u elitnom predjelu Beograda upala je policija. U trenutku uhićenja bio je u potkošulji, a na ormariću je stajala knjiga o još jednom poznatom narkobossu, Darku Šariću, koji se policiji predao u ožujku te godine. 

Na stolu je imao četiri pepeljare jer je bio strastveni pušač. Nekoliko dana nakon uhićenja u srbijanskim medijama otkriva se i jedna druga slika čovjeka koji je drogu dilao za cijeli Balkan. Kosmajac je svakoga dana sam išao u trgovinu po kruh, na kioscima brze hrane je jeo pljeskavicu i gradom se vozikao na vespi. 

Imao je na desetke lokala koje je iznajmljivao, a osobno je skupljao novac od najma. Ako netko nije imao, nije od toga, navodno, radio prevelik problem. Već bi uzeo koliko čovjek ima ili došao drugi put. 

Specijalna policija | Author: Marijan Sušenj/PIXSELL Marijan Sušenj/PIXSELL

"Činjenica da su oni u zatvoru govori da se srbijanske vlasti bore s organiziranim kriminalom. Prvi korak je napravljen, a sad treba vidjeti kako će završiti drugi i kako će se stvari rasplesti na sudu", rekao nam je 2016. godine Vojislav Tufegdžić, urednik u Novome magazinu, koautor dokumentarnog filma “Vidimo se u čitulji” u kojem je prikazan organizirani kriminal u Srbiji. 

Policija je u Kosmajčevu vilu upala u cik zore, oko 4.30 sati. Dragoslav se, navodno, nije opirao uhićenju. Nakon pretresa cijele kuće su ga odvezli. 

"Djeca se nisu ni razbudila kad im je policija odvela oca", rekla je njegova supruga Aleksandra. 

"Dragoslav je nedavno operiran. Imao je problema sa srcem", rekla je Aleksandra srpskim medijima. 

A upravo na ime Kosmajčeve supruge i sina Lazara (24) glasilo je oružje koje je policija još u siječnju 2014. pronašla u njihovoj palači. Doduše, imali su uredne dozvole. 

Uredno su i registrirani na čak 13 adresa, na kojima su kuće, stanovi, saloni i radionice. Ukupna imovina obitelji navodno je vrijedna 10,7 milijuna eura. Dragoslav je vlasnik ili suvlasnik čak 31 stana. Ima šest lokala vrijednih 1,1 milijun eura. 

Susjedi za njega imaju samo riječi hvale. Kažu kako je primjer dobrog susjeda. Kosmajac se vrlo rijetko pojavljuje u javnosti. Karijeru je počeo tako što je prijatelje slao u Italiju da prevoze automobile u kojima je prethodno krio i po 20 kilograma droge. 

Malo po malo širio je svoj biznis u distribuciji droge, prvo u regiji, a onda i šire. Danas, navodno, ima svjetsku karijeru, kontakte s kolumbijskim kartelima i uhodane kanale za krijumčarenje kokaina za zemlje zapadne Europe. 

Zlouporaba droge | Author: Tomislav Miletic (PIXSELL) Tomislav Miletic (PIXSELL)

Ipak, uhićenje nema veze s trgovinom droge, iako istražitelji ne sumnjaju da će naići i na to. Kosmajca zasad terete za utaju poreza. Sumnja se da je novac od krijumčarenja investirao u stanogradnju i tu je, navodno, bilo nezakonitosti. 

Kosmajac je još od devedesetih surađivao s najpoznatijim kriminalcima u regiji, pa tako i s balkanskim “kraljem kokaina” s beogradskom adresom Darkom Šarićem, čiju je knjigu čitao u trenutku uhićenja.

Narkoboss Šarić je četiri godine bio lice s tjeralice zbog krijumčarenja 5,6 tona kokaina, pranja novca i umiješanosti u likvidacije više ljudi. Skrivao se u zemljama Južne Amerike. 

Navodno se i podvrgavao plastičnim operacijama ne bi li promijenio izgled. Sve dok srpska tajna služba 2013. nije organizirala posebnu grupu koja ga je tražila devet mjeseci. 

Nakon što je uhićenje postalo izvjesno, policiji se javio Šarićev odvjetnik i ponudio predaju. 

Šarić je u ožujku 2014. u pratnji specijalaca sletio u zračnu luku u Beogradu i od tada je iza rešetaka. Šarić je najtraženiji narko bjegunac postao nakon akcije urugvajske policije kodnog naziva “Balkanski ratnik”. 

Zapravo je s kumom Draganom Tošićem iz Ljubljane i organizirao tu bandu kriminalaca iz Hrvatske, Srbije, Slovenije i Crne Gore, koji su s dva milijuna eura gotovine u Urugvaju kupili 2171 kg kokaina. 

Drogu su namjeravali u Europu prevesti prekooceanskom jahtom. No kokain je zaplijenjen. Bila je to samo jedna od akcija “Balkanskog ratnika” te je optužnica Šariću prilično duga. Šarićev klan novac od šverca droge “prao” je ulažući u legalne poslove. 

Doslovce su “krvavim” novcem kupovali vile, hotele, diskoteke i restorane te najskuplje aute, koji su im statusni simboli. Kako bi zameli trag novca, nerijetko su se koristili i imenima rođaka. Balkan je doslovce bio zapljusnut Šarićevim kokainom. 

Osim zaplijenjenih dvije tone kokaina u Urugvaju, Šarićevu bandu se tereti da su 2008. i 2009. iz Južne Amerike do talijanskih luka prokrijumčarili više od pola tone kokaina.

Iako je danas, navodno, težak 27 milijardi dolara, narkoboss Šarić u policijske spise je 1991. ušao pljačkom trgovine. On i prijatelj tada su ukrali salamu, čajnu, slaninu, suha rebra, gljive, eurokrem, čarape, prženu kavu... 

Nastavak na sljedećoj stranici...

  • Stranica 1/2
Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.