Life
38965 prikaza

Najopakiji narkobos: Danima agentu bušio rupe u glavi

Scena iz serije Narcos
Netflix
FBI ga je stavio na listu 10 najtraženijih ljudi, uz nagradu od 20 milijuna dolara, a prati ga glas da je opasniji i od El Chapa

Smatrali su ga najvećim od najvećih, a Rafael Caro Quintero, kojeg su nazivali "Narco of Narcos" bio je nedodirljiv, nezaustavljiv, i krvožedan kriminalac. Njegova vladavina podzemnim svijetom droge naglo je zaustavljena nakon što je brutalno ubio američkog agenta. Iz zatvora je pušten zbog tehnikalije, na slobodi je a i dalje ga traži FBI. 

Glavni je lik četvrte sezone Netflixove popularne serije Narcos.

Ovaj danas 66-godišnjak rođen je u listopadu 1952. godine u centru kriminala državi Sinaloa u Meksiku. Točan datum njegova rođenja, kako piše ATI, nije pouzdano poznat.

Bio je jedan od 12 djece u obitelji koja je bez oca ostala kada je imao samo 14 godina. Bio je najstariji sin, i nakon očeve smrti preuzeo brigu o braći i majci. Nakon što je neko vrijeme radio na ranču i plantažama kukuruza shvatio je kako puno više novca može zaraditi baveći se ne baš tako tradicionalnim uzgojem, pa se površno počeo baviti uzgojem marihuane.  I to pod budnim okom slavnog i snažnog Pedra Avilesa Pereza.

Ubrzo je marljivi Quintero sakupio dovoljno novca kako bi mogao kupiti svoj ranč i u potpunosti se posvetiti proizvodnji droge u čemu mu se ubrzo priključila i cijela obitelj. Njegov ujak, brat i obitelj njegove supruge uključili su se u posao krijumčarenja.

Agent američke agencije za suzbijanje droga DEA James Kuykendall opisao ga je "kao pravi produkt krijumčarenja droge i personifikaciju onoga što krijumčar droge iz područja Sinaloa zapravo jest". Sa 29 godina postao je "zvijezda u usponu meksičkog podzemlja".

Tijekom 70-ih udružio se sa meksičkim Felixom Galardom i ekvadorskim šefom Ernestom Fonseca Carillom na njihovom krvožednom putu. Osnovali su Guadalajara kartel koji će postati prototip organizacija koje i danas postoje u Meksiku. 

Trojac je bio poznat kao "djedovi meksičkog krijumčarenja drogom", uz El Padrina poznatog po nazivu "kum" i Don Neta. Službenici FBI-a Rafaela Cara Quintera opisali su kao "jednog od glavnih opskrbljivača heroina, kokaina, i marihuane SAD-u" tijekom 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća.

U seriji Narcos njegov pad započinje kad je sam počeo koristiti kokain i postao paranoičan i nepredvidljiv.

Novac koji je ostavio El Chapo Za ne vjerovat Top News Najveći kartel drogu švercao u limenkama ljutih papričica

U stvarnosti njegov je pad započeo kada su meksičke vlasti napravile raciju njegovog velikog Buffalo ranča, zapravo farme marihuane u gradu Chihuahua. Procijenjena vrijednost bila je između 2,5 milijardi i pet milijardi dolara koliko bi bila tržišna vrijednost te droge na ulici. Dojavu su dobili od tajnog doušnika, agenta DEA, a Quintero, strahovito pogođen ovim gubitkom, odmah je počeo planirati osvetu. 

Tako je 1985. godine sa suradnicima navodno ubio dvojicu Amerikanaca, Johna Claya Walkera i Alberta Radelata. Tada već jako paranoičan Caro Quintero, zamijenio ih je za agente DEA. No vjerovalo se kako je policiji dojavu o njegovom ranču dao Enrique "Kiki" Camarena Salazar, koji je bio tajni agent DEA. I tako velikom šefu zadao strahovit udarac.

Upravo zbog toga 7. veljače 1985. godine Camarenu su usred bijelog dana oteli s ulice. Njegovo tijelo i tijelo njegovog kapetana Alfreda Zavala Avelara pronađena su zamotani u plastiku gotovo mjesec dana nakon nestanka, na jednom ranču gotovo 100 kilometara od grada. Glavni osumnjičeni bili su upravo Caro Quintero i njegovi suradnici.

Nije ih dočekala laka smrt, tijekom 30 sati Camareni su uništene sve kosti na licu kao i dušnik. Rebra su mu bila slomljena a u glavi izbušena rupa. U plućima su mu pronađeni trgovi droge koju su mu davali kako bi ga održali u budnom stanju dok su ga zvjerski mučili.

Camarenina smrt izazvala je veliko zgražanje u SAD-u. Javnost je bila u šoku zbog tog stravičnog mučenja, a vlasti zgrožene lakoćom kojom je njihov agent otet. Poslije je nekoliko službenika bilo optuženo zbog pomaganja u tom ubojstvu. SAD je ozbiljno razmišljao o zatvaranju granice a predsjednik Regan vršio je ogroman pritisak na meksičkog predsjednika Miguela de la Madrid kako bi čim prije pronašao njegove ubojice. 

Koliko god da je utjecaja i moći imao u meksičkoj korumpiranoj vlasti, nije se mogao nositi sa bijesom iz SAD-a. I upravo zato je u travnju 1985. godine, dva mjeseca nakon ubojstva, njegova vladavina završena. Uhićen je u palači u Kostariki u koju je pobjegao kako bi izbjegao izručenje Meksiku gdje je osuđen na 40 godina zatvora kao organizator ubojstva Camarena.

Zbog njegovog uhićenja i onog Ernesta Fonseca kartel Guadalajara počeo je propadati. Njegova priča je rijetkost u slučaju meksičkih vođa kartela, koji su poput poznatog El Chapa, bježali pa čak i iz zatvora. 

Nakon 28 godina zatvora, naglo je pušten 2013. godine. Meksički sud naložio je da bude oslobođen i poništio njegovu osudu zbog tehnikalnosti, zato što mu je suđeno na saveznom sudu za državna kaznena djela. I tako je sa 53 godine veliki Narcos bio ponovno na slobodi.

Emma Coronel Aispuro Emma Coronel Aispuro Life Intervju žene El Chapa: Moj život s kraljem kokaina

Njegov izlazak na slobodu jako je razbjesnio američke vlasti. Obamina administracija izdala je priopćenje u kojem je stajalo kako "i dalje ostaju predani tome da Quintero i ostali uključeni u slučaj budu kažnjeni u SAD-u kao što su bili i odmah nakon ubojstva Kiki Camarene".

Quintero tvrdi kako se službeno umirovio od takvog poslovanja. U intervju sa meksičkim novinarom 2016. godine zakleo se kako je "bio krijumčar droge prije 31 godinu, i od tog trenutka govorim vam kako sam od trenutka kada sam izgubio svoj urod na ranču Buffalo, završio svoju aktivnost".

SAD je nepovjerljiv prema tim njegovim izjavama i posebno onoj kako želi živjeti svoje dane u miru. 2017. godine DEA ga je identificirala kao jednog od funkcionalnih vođa Sinaloa kartela "odgovornog za krijumčarenje stotine tona amfetamina, marihuane i kokaina u SAD". 

U travnju 2018. godine FBI je ovog sada 67-godišnjeg "djeda krijumčarenja droge" stavio na listu 10 najtraženijih ljudi, uz nagradu od 20 milijuna dolara za bilo kakvu informaciju o njegovom kretanju, što je najveća nagrada u povijesti FBI-a. 

Do sada nagradu nitko nije dobio, a pretpostavlja se kako je Caro Quintero i dalje na slobodi negdje u sjevernom Meksiku.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.