283 prikaza

Dramatična noć u Riju: Košarkaši i rukometaši ispali iz borbe za medalje

Košarka
Reuters/Pixsell
Nema se što zamjeriti našim košarkašima u Riju, odigrali su sjajan turnir te ispali poslije velike borbe u susjedskom derbiju

Prije 11 mjeseci mislili smo da je umrla košarka, kad su nas Česi ostavili na -21 u osmini finala Eurobasketa. Sad smo bili na jednoj lopti do polufinala Olimpijskih igara, pa mladićima koji su protekla dva mjeseca krvarili svakog dana na treningu i prošli kroz terapiju kvalifikacija za OI možemo samo skinuti kapu, nakloniti se i zapljeskati im.

Bez obzira na poraz 86-83 od Srbije u četvrtfinalu Rija.

Boli što je baš od tog rivala, nešto slično je i Bojan Bogdanović sam priznao. I vidjelo se od početka utakmice da će glavom kroz zid ako treba, samo da donese pobjedu. Utrpao je 16 poena do poluvremena, donio nam +6 na velikom odmoru i još naganjao Miloša Teodosića u obrani na drugoj strani terena.

No sve što je praktički sam izgradio raspalo se početkom drugog poluvremena. Igra bez klasičnog organizatora igre nam se osvetila, do kraja treće četvrtine već smo nakupili 15 izgubljenih lopti, a Srbija je na krilima svojeg Bogdanovića, Bogdana, odjurila na parcijalnih 34-14 i u posljednjih deset minuta došla s +14.

No tu je počeo najveći razlog zašto nismo uplakani poslije poraza. Za razliku od svih prethodnih godina, kad bi košarkaška reprezentacija na prvu seriju protivnika rekla: "Ha dobro, idemo mi s terena", ova je generacija uzvratila svom snagom.

Mario Hezonja utrpao je trice, Bogdanović iznudio stotinu prekršaja igrača Srbije, a Darko Planinić vjerojatno još skuplja skokove negdje u Carioca Areni. Jurnjava nas je dovela u nekoliko navrata na -3 s posjedom, no taj posljednji korak nismo uspjeli pronaći. Jokić i Teodosić ostali su mirni s linije slobodnih bacanja, to je taj dio srpskog iskustva igranja u ovakvim završnicama, dio koji nam je nedostajao da skupimo još jedan veliki skalp.

A Aco i njegovi "otpisani" skupili su ih more. U jednom ljetu nadigrali su Italiju, Grčku, Španjolsku, Litvu i Francusku te bili u egalu sa Srbijom. Sve to uz savršenu kemiju, koja će biti idealan temelj za neke nove Bendere, Zupce, Žižiće i ostale. I zato hvala hrvatskoj košarkaškoj reprezentaciji na lijepom ljetu. Trebalo nam je poslije one Češke prošle godine.

Bogdanović se od Rija oprostio s 28 koševa. Hezonja ih je ubacio 16, uz osam skokova, a Miro Bilan prikupio je deset poena. Kruno Simon s osam poena i pet izgubljenih lopti bio je daleko od svojeg vrhunskog izdanja na koje smo već navikli, a i Dario Šarić izgubio je živce i ostao na sedam poena uz stalne probleme s faulima.

Njihov Bogdanović zabio je 18, a Teodosić uz devet poena imao 10 asistencija. Slijedi im Australija u polufinalu, a nama pogled prema Eurobasketu 2017.

Poslije poraza protiv Srbije, pred kamere HRT-a stao je naš najbolji igrač u Riju, Bojan Bogdanović. Večeras je zabio 28 poena i ponovo je bio naš glavni igrač, kao i na cijelom turniru u Brazilu.

"Dobro smo ušli u utakmicu, iako smo smo u prvoj i drugoj četvrtini primili dosta lakih poena. U trećoj smo neshvatljivo ušli u nervozu, njihova je serija tu presudila u njihovu korist. Odlično smo čuvali njihove stožerne igrače, Raduljicu i Teodosića. Na kraju smo se uspjeli vratiti, došli na jednu loptu, ali danas nije išlo."

Hrvatska košarka ponudila je lijepu priču u Riju.

"Lijepa priča do ove utakmice, nitko se nije nadao da ćemo doći ovdje i izboriti prvo mjesto u grupi. Svaki poraz je težak. Izgubiti ovakvo četvrtfinale, od ovakvog rivala, to je teže nego da smo izgubili od neke druge reprezentacije", iskren je bio Bojan.Prije 11 mjeseci mislili smo da je umrla košarka, kad su nas Česi ostavili na -21 u osmini finala Eurobasketa. Sad smo bili na jednoj lopti do polufinala Olimpijskih igara, pa mladićima koji su protekla dva mjeseca krvarili svakog dana na treningu i prošli kroz terapiju kvalifikacija za OI možemo samo skinuti kapu, nakloniti se i zapljeskati im.

"Lijepa priča do ove utakmice, nitko se nije nadao da ćemo doći ovdje i izboriti prvo mjesto u grupi. Svaki poraz je težak. Izgubiti ovakvo četvrtfinale, od ovakvog rivala, to je teže nego da smo izgubili od neke druge reprezentacije", iskren je bio Bojan.

Izgubili i rukometaši

Rukomet | Author: Reuters/Pixsell Reuters/Pixsell

Hrvatska je poražena protiv Poljske rezultatom 30-27 u četvtzavršnici Olimpijskog turnira u Riju. Polufinale, odnosno borba za medalju zaobići će 'kauboje'.

Nismo mogli uspostaviti kontrolu, uništavao nas je sjajni i raspucani Karol Bielecki koji je zabio 12 komada. Kraj je ovo priče o medalji, zapeli smo na prvoj stepenici nokaut faze gdje se nismo nadali da hoćemo. Vidjeli smo se u finalu poslije moćnih izdanja u teškoj skupini, no kako to ide u sportu, uslijedilo je grubo prizemljenje.

Razbila nas dva izvanredno raspoložena pojedinca

Po sedam golova Stepančića i Čupića nije bilo dovoljno za nešto više od poraza protiv danas sjajne Poljske. Zapamtili su nam ono ponižavanje iz Krakova i uspjeli vratiti prvom prilikom.

'Kauboji' će doma i neće u borbu za medalju zahvaljujući fantastičnom Karolu Bieleckom koji nas je izbombardirao iz svih pozicija (12 golova) i golmanu Pitoru Wyszomirskom. Čovjek je branio čuda i na kraju upisao 15 obrana.

U samom je početku utakmice bilo jasno kako nas čeka velika bitka, igralo se tu gol za gol sve do 18. minute kad smo se uspjeli odvojiti na 11-9 golom Duvnjaka. Potom smo imali nekoliko napada za povećavanje prednosti, ali nije išlo. Krenulo je zato Poljake, serijom 6-0 dolaze na 15-11 i dvije minute prije odlaska na odmor imaju 18-13.

Umjesto da se podignemo u nastavku, nastavili smo padati. Poljska bježi na šest razlike i svakog trenutka kad bi osjetili da smo 'tu negdje', ukazao bi se briljantni Bielecki i golčinama donosio Poljacima povećanje prednosti.

Nervoza 'pojela' Gojuna i Stepančića

Pri 21-16 za Poljsku, uspjeli smo doći na samo minus jedan serijom 4-0, probudili su se naši strijelci, kao i golman Stevanović koji je upisao tri obrane, međutim, probudio se njihov topnik Karol Jurecki i serijom golova čuvao prednost svoje reprezentacije.

Osam minuta prije kraja imali smo izjednačen rezultati, no onda smo grubim potezima, potom i isključenjima Gojuna i Stepančića ušli u bezizlazne situacije. Pali smo pod pritiskom, nervoza je odradila svoje. Završnicu smo odradili s igračem manje što je Poljska iskusno naplatila te zabila tri gola za odlazak na tri razlike minutu prije kraja.

Hrvatska se tako oprostila od borbe za medalje u Riju poslije sjajnih izdanja protiv Francuske i Danske u skupini. S pravom se očekivala borba za odličje, no ponovo smo zakazali u najvažnijem trenutku.