Top News
15084 prikaza

Vodič za put u propast svijeta u 2017. - najcrnji scenariji

Svijet u kaosu, ilustracija
YouTube screenshot
SAD pod Trumpom, EU pod desničarima, Saudijska Arabija raspada se pod dugovima, ekonomski rat Kine i SAD-a, Putin prisiljava Merkel na pakt

Prošle godine analitičari Bloomberga koji su pisali "Vodič za pesimiste za 2016." u mnogočemu su se pokazali da su bili u pravu, primjerice oko Brexita. A i tamo gdje nisu bili u pravu, bili su vrlo blizu. Angela Merkel nije pala, ali je najmoćnijoj ženi svijeta u jednom trenutku kancelarsko mjesto bilo vrlo poljuljano. Ističući da ovo nije prognoza, nego skup mogućnosti, isti ljudi sada pišu "Pesimistički vodič za 2017." i evo što kažu:

Trumplandia

Trumpova popularnost raste u prvim tjednima vladavine, zbog čega Kongres pod kontrolom republikanaca izglasava fiskalne mjere kojima snižava poreze i povećava javnu potrošnju.

Čim novi predsjednik potpisuje mjere kojima poništava Obaminu ostavštinu, kreću prosvjedi.

Nastaje pokret koji okuplja studente sveučilišta, pripadnike pokreta "Black Lives Matter", bivše pripadnike pokreta "Occupy Wall Street" i anarhiste. Trump pokušava uvesti izvanredne mjere i policijski sa u najvećim gradovima.

Kalifornija postaje središte otpora Trumpu, a neki taj pokret nazivaju "Calexit". Kalifornija odbacuje Trumpovo ukidanje propisa o zaštiti okoliša. Milijarderi Elon Musk i Sheryl Sandberg pripremaju progresivni savez protiv Trumpa za 2020. godinu.

Ovi događaji stvaraju duboku podjelu u Trumpovoj vladajućoj koaliciji. Republikanci se u Kongresu dijele na dvije grupe, sukobljavaju se članovi Trumpove vlade.

Dionice banaka, metalne industrije i zaštitarskih tvrtki rastu u prvim mjesecima Trumpove ere. Ubrzo se ispuhuje Trumpov balon, raste državni dug. Dionice Googlea, Facebooka i Applea padaju dok se zaoštrava sukob između Trumpa i milijardera iz Kalifornije.

Jalta 2.0

Trumpov izolacionizam i agresivnost Vladimira Putina prisiljavaju Angelu Merkel: ili će povesti naoružavanje Europe ili će se s Putinom dogovoriti oko podjele sfera utjecaja u istočnoj Europi.

Posljedično Putin opoziva svoje hakere i zalutale lovačke avione i pristaje se prestaje uplitati u pitanja SAD-a i EU-a.

Zauzvrat, Merkel i Trump priznaju ruske interese u Ukrajini, Bjelorusiji i Siriji. Za Putina ruski prestiž je ponovno uspostavljen 26 godina nakon kolapsa SSSR-a i on počinje otvoreno govoriti o mirovini nakon još jednog, poljednjeg predsjedničkog mandata.

Rubalj raste kako se Rusija vraća na svjetsko tržište. Dionice tvrtki koje razvijaju oružje gube na vrijednosti uslijed razočarenja time što je EU odustala od naoružavanja.

Kina i SAD ulaze u ekonomski rat

Svojom porukom na Twitteru #CrookedChina ("pokvarena Kina") u 3.17 iza ponoći u noći svoje inauguracije, Trump najavljuje da će tu zemlju proglasiti krivom za manipuliranje vrijednosti svoje valute i udariti joj ogromne carine na uvoznu robu.

Istog jutra Trump je tek na putu u svoj ured u Bijeloj kući, a Kina već devaulira yuan, otkazuje narudžbe Boeingovih aviona i blokira prodaju iPhonea.

Kako godina odmiče, kineski dužnosnici su podijeljeni oko toga kako oživjeti ekonomiju opterećenu dugom, istodobno opterećena sukobima pred reorganizaciju CK KP u studenom.

Kina pada u najdublju recesiju u modernom dobu.

Dionice povezane se američkim tržištem rastu u očekivanju carina. U Aziji dolazi do valutne krize i recesije.

Protekcionizam je glavno mjesto Trumpove vlade, bez obzira što se republikanski kolege i njihovi mentori iz visokog biznisa protive postavljanju barijera. Trump ne smije odustati jer inače nema što ponuditi biračkoj bazi u gradovima uništene industrije.

Kim nadmašuje Trumpa

Trump provodi svoje prve mjesece u uredu preispitujući sve obaveze SAD-a u svijetu. Prvo suspendira članstvo u NATO-u, potom i u UN-u. Tradicionalni neprijatelji Amerike jačaju.

ISIL koristi odsustvo SAD-a diljem svijeta, preuzima trgovinu drogama iz Afganistana i radikalizira središnju Aziju.

Zabrinuti zbog toga što su izvan američkog nuklearnog štita, Saudijska Arabija i Japan počinju razvijati vlastite nuklearne programe.

Svijet je u šoku kad Sjeverna Koreja dokazuje da je u stanju postaviti minijaturnu nuklearnu glavu na projektil dometa do zapadne obale SAD-a.

Cijela azijska strategija Donalda Trumpa pada u vodu, prisiljen je ispričavati se Kini i moliti za pomoć u smirivanju njenog odmetnutog susjeda.

Dionice tvrtki koje proizvode oružje i dionice iz istočne Azije padaju padaju zbog sveopćeg bijega kapitala u sigurnije investicije, poput državnih vrijednosnica i zlata.

Rusija i Kina zaključili su da s Trumpovim izborom mogu slobodnije i agresivnije zastupati svoje regionalne interese. Trumpova sklonost da sukobe zaoštrava i svodi ih na osobnu razinu, ne razumijevajući koristi po SAD od postojećeg svjetskog poretka, dovodi do globalne krize.

Glave se kotrljaju Europom

Ponukani Trumpovom pobjedom, glasači diljem Europe, prvo u Nizozemskoj, dovode na vlast populističke vođe koji žele ojačati granice, raskinuti sporazume o slobodnoj trgovini i odustati od eura i EU-a.

Anti-imigracijska kandidatkinja Marine Le Pen postaje predsjednica Francuske i raspisuje referendum o napuštanju EU-a.

U Italiji, komičar Beppe Grillo iz "Pokreta pet zvijezda" dolazi na vlast pobjedom na izvanrednim izborima raspisuje referendum o povratku lire kao državne valute.

Angela Merkel gubi izbore u Njemačkoj. U Velikoj Britaniji Theresu May s vlasti svrgava tvrđi stranački kolega zbog problema s pregovorima o Brexitu.

U istočnoj Europi Češka se pod desničarskom vladom zbližava s Rusijom i održava referendum o članstvu u NATO paktu. Kako ne bi došlo do izlaska Francuske iz EU-a, ukida se Schengenski sustav granica.

Grčka ponovno zapada u krizu, samo što ovaj put više ne postoji mogućnost stečaja pri EU-u.

Euro je u slobodnom padu nakon nestanka političke potpore koja ga je održavala za vrijeme dužničke krize između 2009. i 2012.

Europa i ove godine ostaje najveća prijetnja stabilnosti. Sve ovisi o tome hoće li Marine Le Pen uspjeti postati prvom francuskom predsjednicom.

Internet (loših) stvari

Amazon, Apple i Google otkrivaju sveopće obavještajno prisluškivanje preko programa za pasivno slušanje na pametnim telefoima i kućanskim uređajima koji mogu registrirati zvuk, a Wikileaks se okreće protiv Trumpa serijom neugodnih otkrića.

Hakeri pod kontrolom neke sile stvaraju paniku isključivanjem ključne infrastrukture, poput elektrana, ili napadom na medicinsku opremu spojenu na internet i autonomna vozila.

Iako niti jedna vlada ne priznaje odgovornost, dokazi ukazuju na to da su s napadima moguće povezane Kina ili Rusija, što najavljuje otvoreni cyber-rat između svih supersila.

Dionice tehnoloških tvrtki su u padu.

Kuba - ponovno u SSSR-u

Trump prekida približavanje između Kube i SAD-a koje je započeo Obama, čime potpuno onemogućava ekonomski oporavak te države.

Novca nestaje, a Brazili i Venezuela, iako regionalni saveznici Kube, smanjuju svoje iznose pomoći Kubi. Havana se zato okreće dvama drugim zainteresiranim igračima, Kini i Rusiji.

S obzirom na povijesnu povezanost, predsjednik Raul Castro dopušta Rusima ponovno otvaranje obavještajnog stožera u Havani.

Ruska špijunska agencija samo 150 kilometara daleko od Miamija previše je čak i za Trumpa, što narušava do tog trenutka njegove sve bolje odnose s Putinom i podsjeća na krizu s projektilima na Kubi 1962.

Turizam i brodarstvo su u padu, pogotovo kruzeri.

Propadanje Meksika

Trump napušta NAFTA sporazum, podiže carine na uvoz iz Meksika i nabija visok porez na novčane doznake meskičkih radnika u SAD-u njihovim obiteljima, kako bi namaknuo sredstva za ozloglašeni zid na granici.

Meksiko pada u duboku recesiju, njegov do tada odličan investicijski rejting se ruši.

Masovne deportacije iz SAD-a guraju nezaposlene imigrante u krijumčarenje droga.

Kako raste netrepeljivost prema "gringosima" u Meksiku, ljevičarski populist Andres Manuel Lopez Obrador vodi u anketama pred predsjedničke izbore 2018. s programom koji planira reviziju svih ugovora o eksploataciji ugljikovodika potpisanih s privatnim tvrtkama. Priprema se nacionalizacija.

Pesos je u slobodnom padu, što jača inflaciju i diže cijenu zaduživanja. Obveznice meksičkih tvrtki se prodaju u bescjenje, a građani strahuju od vala reprogramiranja dugova.

Pad "zlatnog mladića" Saudijske Arabije

Prijestonasljednik, princ Mohammed bin Salman, ne uspijeva diverzificirati ekonomiju najvećeg svjetskog proizvođača nafte.

Rat u Jemenu pretvara se u skupu verziju vlastitog vijetnamskog rata Saudijske Arabije. Dotadašnje velikodušne državne potpore ustupaju mjesto novim porezima, što teško ruši životni standard u kraljevstvu.

Osjetljiva ravnoteža moći u regiji dovodi do jačanja Irana jer simpatizeri šijita napreduju u Iraku i Siriji.

Puč u saudijskoj kraljevskoj obitelji na vlast dovodi novog pripadnika obitelji, ruši prijestolonasljednika i sprečava reforme.

Trumpova odluka da Bliski istok više nije problem SAD-a dovodi do toga da su Iran i Saudijska Arabija sve bliže ratu.

Sveopći prekid transporta nafte i plina u Hormuškom tjesnacu.

Nafta naglo poskupljuje, investitori bježe, propadaju planovi o privatizaciji nacionalne tvrtke Saudi Aramco. Saudijska Arabija potrošila je svoje financijske rezerve, prisiljena je devalvirati valutu, što ubrzo čine i ostale zemlje u regiji.

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.