Top News
19058 prikaza

Poruka s vrha: Mamiću, više te ne želimo!

Andrej Plenković, Zdravko Mamić i Kolinda Grabar Kitarović
PIXSELL
Dramatični i insajderski report kako je svemogući vlasnik GNK Dinamo konačno dobio nogu od najviših državnih dužnosnika s kojima je imao sjajne odnose

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović pokazala je palac dolje Zdravku Mamiću, a palac gore navijačima koji ga žele konačno ukloniti iz nogometa.

Svjesno je prije dva tjedna iskoristila sastanak s novim prvim čovjekom europskog nogometa, Slovencom Aleksandrom Čeferinom, koji je boravio u posjetu Hrvatskoj, kako bi se, jasno, za početak verbalno, odmaknula ne samo od sive eminencije hrvatskog nogometa, koji joj je ne tako davno organizirao i rođendan te je zbog toga uvalio u skandal s ravnateljem SOA-e, nego i vrha Hrvatskog nogometnog saveza, u čijem Izvršnom odboru sjedi čak 11 (od ukupno 17) visokorangiranih dužnosnika HDZ-a.

Kolinda Grabar Kitarović i Andrej Plenković | Author: Igor Kralj (PIXSELL) Igor Kralj (PIXSELL)
Javnom potporom provođenju Zakona o sportu Grabar Kitarović je na kraju dala jasan šamar Davoru Šukeru i Damiru Vrbanoviću, osobama koje su se najviše borile da se Zakon suspendira, ali i jasan mig svima koji žele promjene u hrvatskom nogometu koje bi upravo taj Zakon o sportu mogao polučiti, a posebno navijačima koji zazivaju provedbu Zakona.

Taj istup rezultat je pritiska javnosti, pogotovo s juga države prema predsjednici koja je nekoliko dana ranije preko HDZ-ova kandidata za gradonačelnika Splita, Andre Krstulovića Opare, svojedobno i njezina savjetnika na Pantovčaku, najavila nekima kako će napraviti potpuni zaokret i dati punu potporu provedbi Zakona o sportu.

Upravo je Opara, doznajemo iz njemu bliskih krugova, bio kanal preko kojeg su pojedine udruge i koordinacije navijača i simpatizera, ali i vodstva nekih sportskih klubova s juga komunicirali s predsjednicom i jasno joj dali do znanja kako očekuju prestanak daljnjih opstruiranja provođenja Zakona.

Provođenje Zakona o sportu mogao bi biti početak kraja sadašnje vodeće garniture HNS-a. 

Naime, jedna od najvažnijih novina u Zakonu o sportu izglasanog prošlog ljeta jest i drukčiji izbor članova skupština sportskih saveza. Opće je poznato kako je u HNS-u stvoreno jednoumlje jer u skupštini HNS-a sjede samo izabrane osobe iz županijskih saveza redom odane Mamiću.

Novim Zakonom o sportu to se promijenilo tako da se prostor da i klubovima - na način da prvoligaši imaju veći, a ne jednak utjecaj pri odlučivanju kao i niže rangirani klubovi. 

Tako su u roku od šest mjeseci svi sportski savezi na izborima morali izabrati nove skupštine.

HNS je smatrao da se na njih taj Zakon ne odnosi, a pokušali su cijelu stvar i rušiti na Ustavnom sudu, od čega su odustali nakon što je otkriven skandal oko komunikacije između Zdravka Mamića i sutkinje Slavice Banić.

Zoran i Zdravko Mamić | Author: Marko Lukunić (PIXSELL) Marko Lukunić (PIXSELL)
Naime, jedan tjednik je svojedobno objavio kako je Uskok istraživao tko je sabotirao tajne mjere nadzora nad Mamićem i Vrbanovićem, koji su uhvaćeni kako sa sutkinjom Banić dogovaraju ustavnu tužbu i način kako da se Zakon o sportu sruši. 

Tada je Hrvatskom vladao HDZ na čelu s Tomislavom Karamarkom, čovjekom kojeg je nakon razočaravajućeg rezultata na izborima u izbornoj noći u stožeru tješio upravo Zdravko Mamić.

Karamarkov ministar obrazovanja i sporta Predrag Šustar planirao je promijeniti uredbom sa zakonskom snagom neke odredbe Zakona koje su se ticale upravo odnosa u vrhu HNS-a te koje smanjuju utjecaj Mamića i njegovih bliskih suradnika u vrhu HNS-a. 

Tu najavu Šustar je u javnost pustio nakon polugodišnjeg svjesnog neprovođenja Zakona o sportu. Zbog toga se pobunila šira sportska javnost, ali i splitski HDZ predvođen predsjednikom Petrom Škorićem.

Upravo je on potpisao priopćenje u kojem je javno pozvao svojeg ministra da odustane od tih namjera.

“Donošenje izmjena po hitnoj proceduri i u ograničenoj javnoj raspravi u ovako osjetljivom području je vrlo štetno jer će se na taj način samo produbiti loše ozračje i stvoreni antagonizam koji vlada između vrha Hrvatskog nogometnog saveza te svih navijačkih skupina i ljudi koji prate i vole hrvatski nogomet”, napisao je Škorić.

On je tada ipak bio u manjini među HDZ-ovcima koji ipak preko svojih lokalnih sredina i svojih načelnika, gradonačelnika i župana kontroliraju županijske nogometne saveze te su lojalni svojim predstavnicima u Izvršnom odboru.

No odlaskom Karamarka i dolaskom Plenkovića stvari su se počele mijenjati i po tom pitanju. 

Express je još ljetos dok je Plenković bio u kampanji za predsjednika HDZ-a objavio njegov stav o tome kako treba pronaći najbolja rješenja za hrvatski sport i njegovu autonomiju, koja bi se onda okrenula uspjesima.

Andrej Plenković | Author: Petar Glebov (PIXSELL) Petar Glebov (PIXSELL)
“Postane li premijer, Andrej želi postaviti načelo da se mora izbjeći politizacija sporta i dati sportu potpunu autonomiju”, otkrio mi je tada u srpnju njegov bliski suradnik i dao do znanja kako za Mamića u HDZ-u više mjesta neće biti.

A jasan odmak od Mamića i provođenje Zakona o sportu od strane HDZ-ove vlade te potpora tome svemu i same predsjednice države važna je kandidatima HDZ-a za lokalne izbore, posebice na jugu, ali prije svega spomenutom Andri Krstuloviću Opari, koji bi rado u lipnju postao prvi čovjek Splita i vratio HDZ na vlast u tom gradu nakon osam godina. 

To su većim dijelom i njegovi motivi za ovu operaciju rušenja Mamića. Berba glasova. Istina, Opara je jedan od rijetkih HDZ-ovaca koji su podržavali bunt navijača Hajduka u svim prigodama. 

Dapače, javno je svojedobno istupio pred kamerama imenom i prezimenom te na velikom prosvjedu na Rivi protiv HNS-a, no zbog bliskosti s predsjednicom, čiji je i savjetnik bio, mnogi mu nisu vjerovali.

Sjetimo li se i prosvjeda koji je Torcida izvela HDZ-u prilikom završnog skupa u Splitu, kad im je jasno poručeno da se prime provođenja Zakona o sportu, jasno je kako HDZ-u više nije svejedno uoči izbora hoće li se riješiti sadašnje stanje u nogometu, pogotovo kad se zna kolika je netrpeljivost u Splitu i okolici prema vrhu HNS-a u Zagrebu te koliki bunt to stvara među širokom javnosti.

A upravo Nogometni savez Splitsko-dalmatinske županije je prvi nogometni savez u Hrvatskoj koji se pretprošlog tjedna uskladio sa Zakonom o sportu, odnosno preustrojio je svoju Skupštinu sukladno ranijim promjenama Zakona. 

Time je zapravo Mamić izgubio prvu utvrdu, a slično bi u siječnju trebao napraviti i Dubrovačko- neretvanski nogometni savez.

Zdravko Mamić | Author: Goran Stanzl (PIXSELL) Goran Stanzl (PIXSELL)
Drugi savezi također bi to trebali početi provoditi jer bi u suprotnom na teren počela izlaziti i sportska inspekcija koja bi mogla uvoditi reda.

Tim izmjenama Mamić bi mogao početi gubiti kontrolu nad županijskim savezima te bi moglo doći i do toga da ne kontrolira većinu županijskih saveza.

Svega toga svjestan je, doznajemo iz nekih krugova, i Andrej Plenković, koji je najveći zaokret napravio uvođenjem Državnog ureda za sport.

Plenković je nekim zainteresiranima oko provođenja Zakona o sportu, doznajemo, rekao da se ne misli miješati u izbore u HNS-u ako bi do njih došlo, ali isto tako i da neće opstruirati depolitizaciju sportskih saveza i proces izbora skupština nogometnih saveza. 

Dapače, jasno će poručiti lokalnim HDZ-ovcima da postupaju po savjesti i interesu lokalnih sportskih sredina.

No osim pune potpore državnog vrha u provođenju Zakona o sportu, posjet predsjednika Uefe razbio je i mit o stvaranju regionalne lige s klubovima iz bivše Jugoslavije.

Jasnom rečenicom kako krovna nogometna federacija ne stoji iza te ideje i ne želi realizaciju takvog projekta propalo je novo zamagljivanje situacije u nogometu. 

Naime, ideja regionalne lige počela se u Hrvatskoj rehabilitirati upravo u trenucima kad su u javnost počeli izlaziti novi detalji iz afere Football Leaks, a u kojima se nerijetko spominju i Zdravko Mamić te njegove financijske malverzacije s transferima igrača, zbog čega mu uskoro počinje i suđenje u Osijeku.

Dizanjem tenzija oko teme ponovnog igranja Dinama ili Hajduka s Crvenom zvezdom ili Partizanom pokušalo je u drugi plan gurnuti teme o kojima bruji cijela nogometna javnost, a koja je dohvatila i vodeće nogometaše jednog Reala, poput Cristiana Ronalda ili Luke Modrića.

Kako je ta tema ugašena upravo od strane šefa Uefe, u HNS-u su kao glavni problem u nogometu ponovno pokušali predstaviti problem s navijačima i huliganima.

Kolinda Grabar Kitarović | Author: Goran Stanzl (PIXSELL) Goran Stanzl (PIXSELL)
No upravo tu im je potporu potpuno obustavila Kolinda Grabar Kitarović koja je do jučer navijače sklone neredima nazivala orjunašima, da bi nakon sastanka s predsjednikom Uefe potpuno okrenula ploču. 

Ona je jasno dala naznačiti kako je potrebno riješiti ne posljedice, nego uzroke devijantnog ponašanja na stadionima.

Takav ton i poruke do sada su bili rezervirani za one koji su pokušavali objasniti kako je sukus nereda u Francuskoj, ali i u Milanu, uzrok događanja u Hrvatskom nogometnom savezu te potpune vladavine Mamića i njegovih odanih suradnika. 

Tu tezu u objašnjavanju događaja u hrvatskom nogometu i ekscesa na Europskom prvenstvu predstavljali su i vodeći svjetski mediji, poput Guardiana, Le Monda, ZDF-a i drugih, što je izazivalo konsternaciju u HNS-u.

Sad je takav diskurs preuzela i Grabar Kitarović, a to se njezinu dojučerašnjem prijatelju Mamiću neće svidjeti.

A Mamić se mogao pronaći i u rečenicama Grabar Kitarović koje je ona izgovorila na temu povratka nogometa navijačima, čime je jasno stala na njihovu stranu.

"Nogomet se ne igra samo zbog novca, prodaje igrača i uglednika u ložama. Igra se zbog onih koji ga vole, zbog navijača i navijačkih skupina ili obitelji koje jednostavno žele popodne provesti uz nogometne terene prateći utakmicu. Nogometu treba vratiti one temeljne vrijednosti - ljubav, ponos, zajedništvo i domoljublje", rekla je Kolinda Grabar Kitarović.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Express.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Express.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar Srećko Tikvenjak
    sting 19:57 30.Prosinac 2016.

    šutnuli ga 'haveri' ko' staru čarapu...!